حادثه خیابان جمهوری از یک نگاه دیگر

این مطلب را برای روزنامه همشهری نوشته بودم چندین بار ایمیل کردم ناموفق بود خدا رو شکر در دفتر مجله هم آنقدر آدم را راحت به این و اون پاس می دهند که آخرش آدم از اصل ماجرا پشیمان می شود و اما مطلب:

در 29 دی ماه سال جاری خبری بر روی خبرگزاری ها قرار گرفت مبنی بر اینکه "در پی آتش سوزی در یک کارگاه تولیدی در خیابان جمهوری دو زن خود را از پنجره طبقه پنجم این ساختمان به پایین پرتاب کردند". بلافاصله انتشار گسترده عکس و فیلم های سقوط دو قربانی و ناتوانی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی موجی از احساسات را در میان همگان بر انگیخت. هر چند بدون شک مرگ هر انسان با هر مذهب و مسلک، جنسیت و شغل و ... در هر نقطه از جهان غم انگیز است ولی زن بودن، نان آور بودن، کار در یک روز تعطیل آنهم در یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان جهان دو قربانی باعث شد قشر بیشتری از مردم در جریان این حادثه تلخ قرار گیرد. هر چند انتظار می رفت بروز این حادثه در کنار تالمات حاصله تلنگری بر اعمال توجهات بیشتری و جدی تر بر وضعیت ایمنی کشور باشد ولی متاسفانه اغلب واکنش های شتاب زده و احساساتی بعدی باعث شد که به این باور قطعی برسیم علاوه بر اینکه که این حادثه نیز همانند حوادث قبلی قادر نخواهد بود وجدان نیمه خواب بعضی ازمسئولین را بیدار کند بلکه همانند حادثه مسجد ارگ تهران (26 بهمن 1383) و مدرسه سفیلان  (آبان 1383) دستاویزی برای تصفیه حساب های فردی و جناحی خواهد گردید.

حال که چند روزی از این حادثه گذشته است افکار عمومی حداقل بخش مهمی از جامعه انتظار دارد از آنجائیکه نقص در فرایند امداد و نجات بدنبال بروز یک حادثه آتش سوزی در یک کارگاه کارگاه تولید پوشاک در خیابان جمهوری رخ داده است، مسئولین ذیربط به سوالات زیاد منجمله موارد زیر پاسخ دهند:

 1. حادثه خیابان جمهوری در اصل دو حادثه بوده است الف) حادثه آتش سوزی و ب) حادثه نقص در سیستم های امداد و نجات، اولین سوال این است که چرا کسی حتی نامی از حادثه اول نمی برد در حالیکه حادثه دوم در این حجم عظیم منتشر و تفسیر می گردد؟
 2. کارگاه یاد شده در طول سال 1392 چند بار توسط بازرسان وزارت کار مورد بازرسی قرار گرفته است؟
 3. اگر بازرسی انجام شده است ابزار بازرسی بازرسان چه بوده است؟
 4.  بازرسان چه مواردی رو به عنوان نقص های ایمنی به صاحبان کارگاه اخطار کرده اند؟
 5. آیا اصلاح نقص ها در مورد مقرر کنترل شده است اگر جواب منفی است چرا؟
 6. دلیل بروز آتش سوزی چه بوده است؟
 7. آیا کارگاه به سیستم کشف و اطفاء حریق مجهز بوده است؟
 8. آیا در کارگاه وسایل اطفاء حریق از نظر کمیت و کیفیت مناسب بوده است؟
 9. چرا کارکنان خود نتوانسته اند به اطفاء حریق اقدام کنند؟
 10. آیا ساختمان و کارگاه مجهز به درهای خروج اضطراری بوده است؟
 11. چرا کارکنان نتوانسته اند در دقایق اولیه حریق از بروز آن مطلع شده اقدام به اطفاء و یا نجات خود گردند؟
 12. کارگران یاد شده در طول سال 1392 چه آموزش های ایمنی را دیده اند و آیا آموزش های کافی و اثربخش بوده است؟ و ...
 13. وجود این کارگاه و صدها کارگاه مشابه در یکی از شلوغ ترین خیابانهای تهران از نظر ایمنی توجیهی دارد؟ کدام سازمان مسئول کنترل این امر است؟ اقدامات انجام شده چه بوده است؟
 14. عضو محترم شورای شهر یک روز بعد از بروز حادثه بودن آنکه حادثه تحلیل علمی شود بر اساس کدام مستندات شهردار تهران را متهم و از او می خواهد که استعفا دهد؟  
 15. دلیل عمل نکردن سیستم نردبان نجات چه بوده است؟ در حالیکه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همانند بسیاری از سازمان ها  بنا به دلایل مختلف با کمبود بودجه همراه بوده و قادر به تامین هزینه های نگهداری تجهیزات خود نیست آتش نشانان مظلوم بر اساس کدام جرم بازداشت می شوند؟ مسئولین محترم فکر نمی کنند بازداشت تعدادی از اعضاء این قشر مظلوم و زحمتکش که همواره جان بر کف آماده ایثار برای نجات جان هموطنان خود هستند چه آثار و عواقب سوئی بر روحیه و انگیزش سایر همکاران خواهد داشت؟
 16.  و ...

در پایان انتظار می رود که وزیر محترم کار به همراه شهردار محترم تهران و سایر مسئولین رده بالا فارغ از هر نوع برخورد احساسی و هیجانی دستور تشکیل یک تیم بی طرف آنالیز حوادث به منظور تعیین صدها علت دخیل در بروز دو حادثه اخیر و تشدید پیامدهای آن را صادر و از نتایج حاصله برای پیشگیری از حوادث مشابه استفاده نمایند.

 

 

 

/ 0 نظر / 23 بازدید