حادثه معدن یال شمالی طبس، بیچاره مسئول ایمنی!!!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد علت حادثه انفجار معدن ˈیال شمالی ˈ طبس را کوتاهی و سهل انگاری کارفرما، مامور ایمنی و مسوول فنی معدن اعلام کرد.

ˈامرالله فلاح زادهˈ روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان یزد درباره مختصات معدن زغال سنگ طبس گفت: این معدن در فاصله 75 کیلومتری طبس با ذخیره 1.1 میلیارد تن زغال سنگ ، شش بخش تقسیم شده و معدن مورد نظر که حادثه انفجار در آن رخ داد بخش شمالی معروف به یال شمالی است که با 150متر عمق در اختیار بخش خصوصی قرار دارد .

وی با بیان اینکه این حادثه در ساعت هشت صبح 28 آذرماه رخ داد، گفت: پس از این اتفاق کارشناسانی از تهران، کرمان ، یزد و بافق موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

فلاح زاده علت این حادثه را بر اساس نظر کارشناسان ، کوتاهی و سهل انگاری کارفرما، مامور ایمنی و مسوول فنی معدن اعلام کرد و افزود: این افراد وظایف خود را از لحاظ مقررات ایمنی به خوبی انجام ندادند.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: مسوول ایمنی معدن باید بر اساس روال قانونی، قبل از شروع شیفت کاری نسبت به گازسنجی معدن اقدام کند.

فلاح زاده با اشاره به اینکه بر اثر تجمع گاز متان و تلفیق آن با اکسیژن و جریان الکتریسته در معدن، انفجار رخ داده است، ادامه داد: تلفیق این عناصر موجب مسمومیت و انفجار می شود و بر همین اساس نظریه پزشک قانونی نیز اعلام کرده که جان باختگان در مرحله نخست، دچار مسمومیت شده و سپس انفجار رخ داده است.

وی با بیان اینکه پرونده برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارسال شده است، افزود: هم اکنون معدن یال شمالی تعطیل است که پس از حکم دستگاه قضایی ، بازسازی تونل ها و بازرسی آن از لحاظ نکات ایمنی و تأیید ایمنی معدن، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، از کارفرمایان خواست که لوازم استاندارد در محیط کار خود را تامین کنند و گفت: این اداره کل کارفرمایان از لحاظ مشکلات نقدینگی و برگزاری کلاس های آموزشی حمایت می کند.

وی اظهار داشت: در مجموع 37 نفر در این معدن مشغول به کار هستند.

در حادثه معدن یال شمالی طبس، هشت نفر جان خود را از دست دادند.

/ 0 نظر / 25 بازدید