خسارت 9 میلیارد دلاری آلودگی هوا به حوزه بهداشت

رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران گفت: بر اساس نتایج یک پژوهش که با همکاری بانک جهانی انجام شده آلودگی هوا در شهرهای ایران سالانه 9 میلیارد دلار فقط به حوزه بهداشت هزینه تحمیل می‌ کند، هزینه‌ای که در ظاهر به چشم نمی‌آید.

معصومه ابتکار در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش آلودگی هوا در سال‌های اخیر در شهرهای دیگری به جز تهران گفت: در سال 79 برای اولین بار برنامه جامعی برای مقابله با آلودگی هوا بر اساس سه مطالعه بزرگ تصویب و به مورد اجرا گذاشته شد؛ یک برنامه 15 – 10 ساله که تا سال 84 اجرا شد و دستاوردهای متعددی داشت، مانند استاندارد شدن خطوط تولید خودرو که 80‌درصد آلایندگی خودرو کنترل شد، حذف سرب از سوخت کل کشور، توسعه خودروهای گازسوز، حمل و نقل عمومی، حمایت از مترو، حمایت از اتوبوسرانی و معاینه فنی در تهران. این برنامه با سازوکاری در تهران و هفت شهر کشور اجرا شد.

رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران  با اشاره به وضعیت کشور مکزیک گفت: این کشور از سال 2000 شبیه این برنامه را شروع کرد. جمعیت پایتخت مکزیک به‌اندازه تهران و از نظر اقتصادی شبیه ما هستند. آنها توانستند در سال 2010 جزو شهرهای پاک شوند، یعنی بحث مقابله با آلودگی پدیده عجیب و سختی نیست؛ در آنجا هر دولتی که آمد دست دولت قبلی را گرفت و تقابل نکرد. علاوه بر آن بخش نفت و صنعت و خودروسازی هم اراده کردند تا این شرایط به وجود آمد.

ابتکار با بیان این که در تهران این برنامه بدون دلیل خاصی در سال 85 متوقف شدگفت: در شورای شهر از دولت خواستیم که برنامه فعال شود اما اتفاقی نیفتاد. سال 84 در روزهای پایانی دولت، حتی بازنگری قانون را آماده کردیم و فقط مدیر بعدی باید این بازنگری را ابلاغ می‌کرد، اما این کار را نکرد. برنامه را به شورای شهر بردیم و در سال 89، شورابازنگری برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران را تصویب کرد و برای پیشنهاد به دولت و ابلاغ به دستگاه‌های شهرداری آماده شد. اما اواخر سال 90 معلوم شد که عملیاتی نشده است. البته اخیرا گفته‌اند که گازوئیل یورو 4 در حال عرضه شدن است.

او ادامه داد: متاسفانه استانداردهای آلودگی در سال‌های اخیر را نه تنها ارتقا ندادند، بلکه سخت گیری را کاهش دادند. همه دنیا از استاندارد یورو 2 به یورو 3 یا 4 باید بروند و در اینجا براساس توافقی که در سال 84 داشتیم، استاندارد یورو 4 از سال گذشته باید به اجرا درمی‌آمد.

وی افزود: از سال 88 که تحریم‌ها جدی شد، فرآورده‌های پتروشیمی که دارای میزان زیادی ترکیبات حلقوی و اروماتیک و غیرمجاز هستند وارد بنزین و اضافه بر ترکیبات قبلی شد، یعنی نه تنها وضع بهتر نشد بلکه بنزن که ترکیبی خطرناک به شمار می‌رود از سال 88 به هوای تهران اضافه شده است. در این وضعیت آزبست هم به این آلاینده‌ها با ورود لنت ترمز و کلاچ غیراستاندارد چینی، اضافه شد. مصرف این ماده در شورای عالی محیط‌زیست - که برخلاف قانون منحل شد- ممنوع شده بود. تاثیر این ماده در سرطان ریه قطعی است.

ابتکار با اشاره به اینکه دولت برای سنجش آلودگی هوا به درخواست‌ها پاسخی نداد، اما شهرداری با درخواست شورای شهر گزارشی تهیه کرد، اضافه کرد: البته چند ماهی است که وضعیت کمی بهتر شده است.
/ 0 نظر / 27 بازدید