تلفات انفجارهای «تیانجین» از مرز صد نفر گذشت

منابع رسمی از افزایش شمار تلفات حادثه شهر تیانجین چین به بیش از 100 نفر خبر می دهند.

مقر فرماندهی گروه های امدادی چین اعلام کرد شمار تلفات انفجارهای چهارشنبه شب (21 مرداد) در دو انبار محموله های صنعتی و مواد شیمیایی در «تیانجین» به 104 نفر رسیده است.

آمار جدید تلفات در شب گذشته (شنبه) در شرایطی اعلام شد که امدادگران همچنان در حال جستجوی منطقه ویران شده بر اثر آتش سوزی ناشی از انفجارها هستند. این در حالیست که دراطراف محل انفجار انبار مواد شیمیایی در تیانجین چین بار دیگر وقوع آتش سوزی گزارش شده است.
این فرماندهی گزارش داد که تلفات جدید شامل 722 مجروح این حادثه نمی شود که در بیمارستان بستری هستند، ضمن آنکه هنوز از وضعیت حدود 20 مامور آتش نشانی و تعدادی از کارکنان شهرک صنعتی «بینهای» که در همان ساعت اولیه انفجار در محل حادثه حضور داشتند، اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، نگرانی مقامات دولت چین به دلیل مشکلات زیست محیطی که جان شهروندان عادی را تهدید می کند، افزایش یافته است.

«گائو هوایو» معاون سازمان ایمنی کار تیانچین در جریان یک کنفرانس خبری، از احتمال وجود یک ماده شیمیایی خطرناک به نام «سدیم سیانید» در هوای شهر خبر داد.
به گفته وی، نتایج بررسی ها حاکی از وجود محموله های این ماده شیمیایی در انبارهای حادثه دیده است اما این مسئله هنوز تایید نشده است.

پیش از این، برخی رسانه های محلی گزارش داده بودند صاحب یکی از انبارهای مواد شیمیایی، حدود 700 تن محموله سدیم سیانید را نگهداری می کرده است.

«گائو» تاکید کرد صحت این مسئله باید پس از بررسی های لازم، تایید شود.
خبرگزاری رسمی چین «شین هوا» گزارش داد که تدابیر ویژه ای جهت جلوگیری از وقوع یک فاجعه دیگر در شهر تیانجین اتخاذ شده است.

بنا بر این گزارش، یکی از کارهای دولت، دعوت از تولید کنندگان ماده شیمیایی سدیم سیانید به محل حادثه است تا با استفاده از آب اکسیژینه، میزان این ماده سمی در فضا را کاهش دهند.

شینهوا افزود: احتمال وجود برخی مواد شیمیایی دیگر از جمله «نیترات پتاسیم» در فضا نیز وجود دارد.
از سوی دیگر، رییس اداره کل محیط زیست چین اعلام کرد که پیدا شدن برخی آلاینده های سمی خطرناک در فضای اطراف محل وقوع حادثه چهارشنبه شب شهر تیانجین و ترس از به خطر افتادن سلامتی ساکنان، تمامی شهروندان تا شعاع سه کیلومتری محل حادثه تخلیه و به مکانهای دیگر شهر منتقل شدند.

شهر «تیانجین» در جنوب شرق شهر پکن نیمه های شب چهارشنبه (21 مرداد) شاهد انفجارهای مهیبی در انبارهای «بینهای» و «رویی های» یکی از شهرک های صنعتی خود بود.
این انفجارها همچنین دستکم 17 هزار خانه و 1700 شرکت و نزدیک به 700 فروشگاه را ویران کرده و یا باعث خرابی های گسترده در آنها شده است.

شدت این انفجارها به قدری بالا بود که کارشناسان زمین شناسی چین آن را با یک زلزله سه ریشتری برابر دانستند.

/ 0 نظر / 84 بازدید